Dzień Mamy w bibliotece!

Dzień Mamy w bibliotece!

Z okazji wyjątkowego święta jakim dla wszystkich dzieci jest Dzień Mamy w oddziale dla dzieci i młodzieży odbyły się zajęcia, w których uczestniczyli uczniowie Szkoły Podstawowej nr 7 Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Będzinie. Początki święta, jak dowiedzieli się uczestnicy zajęć, sięgają starożytności. Grecy i Rzymianie otaczali kultem matki-boginie - symbole płodności i urodzaju. Dzień Matki, który znamy dzisiaj, wywodzi się z siedemnastowiecznej Anglii. Obchodzono go w czwartą niedzielę Wielkiego Postu pod nazwą „Niedziela u Matki”. Z tej okazji w kościołach odbywały się msze, a tradycją było obdarowywanie mam kwiatami i słodyczami w zamian za otrzymane błogosławieństwo.
Obecnie dzień mamy obchodzimy 26 maja każdego roku. Podczas zajęć grupa poznała dwie książki związane ze świętem mamy. "Moja mama" autorstwa Mayana Itoiz, w której chłopiec zaprasza swoją mamę co wieczoru przed snem do wspólnej zabawy oraz różności na uroczystości przedszkolne i szkolne, którą napisała Ewa Miedzińska. Z tej fantastycznej książki dowiemy się ,że święto „Dzień Matki” zaczęto obchodzić w 1910 roku w Stanach Zjednoczonych, a w Polsce po raz pierwszy świętowano go w 1923 roku w Krakowie.
W trakcie zajęć uczniowie przygotowali piękne laurki dla swoich mam i pochwalili się jakie niespodzianki szykują dla nich z okazji ich święta. W ramach zajęć zrealizowany był jeden z celów zrównoważonego rozwoju Agendy 2030, Cel 4: "Dobra Jakoś Edukacji" na której bardzo zależy bibliotekarzom prowadzącym zajęcia z dziećmi, młodzieżą i seniorami.