Suprebohater Jan III Sobieski

Suprebohater Jan III Sobieski

Bibliotekarze Filii nr 3 - Dworzec zaprosili ostatnio dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 9 w Będzinie na zajęcia z edukacji regionalnej, które miały przybliżyć przedszkolakom sylwetkę króla Jana III Sobieskiego i śladów jego pobytu w naszym mieście. Pobyt króla w Będzinie nie był długi, ale miał miejsce w ważnym dla historii Polski okresie. Jan III Sobieski wraz z wojskiem zatrzymał się bowiem w Będzinie w 1683 roku podczas marszu pod Wiedeń.
Upamiętnieniem tego faktu jest znajdujący się w okolicy alei Kołłątaja pomnik w kształcie kolumny zwieńczonej krzyżem i tablicą informacyjną.
Podczas spotkania przedszkolaki wysłuchały kilku fragmentów książki Małgorzaty Strękowskiej - Zaremby pt. "Jan III Sobieski - afera w Wilanowie" dotyczących dzieciństwa króla i powstania tytułowego, barokowego pałacu. Następnie dzieci oglądały albumy zawierające eksponaty znajdujące się w Muzeum w Wilanowie oraz obrazy, na których został uwieczniony król. Dowiedziały się również, jak nazywał się jego ulubiony koń i dlaczego jest superbohaterem.
Zwieńczeniem spotkania było wspólne kolorowanie portretu króla.