Prężne zakończenie bibliotecznego kwietnia - co się u nas działo?

Wśród wielu przedsięwzięć, którym przewodziła będzińska książnica lub sam brała udział, można znaleźć:

Operacje podstawowe i skomplikowane, czyli jak Excel ułatwia życie
Podczas warsztatów komputerowych studenci Będzińskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku rozpoczęli przygodę z niezwykle przydatnym narzędziem do wyodrębniania informacji, jakim jest program Excel. Arkusz kalkulacyjny to doskonałe narzędzie do dokonywania prostych obliczeń, takich jak np. domowy budżet. A ponieważ Seniorzy chcą się uczyć i poznawać nowe technologie od strony jak najbardziej praktycznej dla nich, dziś przerabiali pilnie potencjał siatki komórek programu i prawidłowe wprowadzanie danych, by w niedalekiej przyszłości umieć sprawnie i bezpiecznie dokonywać obliczeń w Excelu.

→ Nagorda Prezydenta Miasta Będzina Łukasza Komoniewskiego dla naszej koleżanki, bibliotekarki Pani Ewy Bareły - Gratulacje! 
Charyzmatyczna, niezależna, dążącą do celu, wytrwała. Przy tym uśmiechnięta, otwarta na drugiego człowieka, umiejąca słuchać i doradzać. Nasza koleżanka, bibliotekarka pracującą od kilku lat ze społecznością młodych i dorosłych mieszkańców Warpia. Miłośniczka gór, do wędrowania po których przez lata zachęcała dzieci, młodzież i przyjaciół. Ewa Bareła. Niezwykle energiczna, lubiącą aktywność zarówno tą zawodową, jak i społeczną, i sportową co zostało zauważone i docenione.
Gratulujemy naszej koleżance nagrody otrzymanej za osiągnięcia na rzecz kultury sportowej, życząc dużo zdrowia, zapału i pozytywnej energii. I oczywiście prosimy o dalsze sukcesy.



Pory roku w wierszach
Rozkwitająca, pełna kolorów i dźwięków wiosna była przedmiotem spotkania grupy uczestników Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego z Będzina która odwiedziła oddział dla dzieci i młodzieży. Uczestnicy zajęć wysłuchali wiersza o wiośnie z książki „Wiersze w pionie o porach roku” oraz poznali książkę„ Fascynujący świat. Motyle i Ćmy" z serii książek popularnonaukowych. To opowieść o życiu najpiękniejszych, barwnych i niezwykle delikatnych owadów i tajemnicach ich życia.
Zgodnie z poznanymi tajemnicami motyli oraz wysłuchanego wiersza o tysiącu kolorów wiosny wykonano przepiękne prace.

„Wokół książki” z Hanną Krall
Na spotkaniu ze studentami BUTW w litetackim cyklu „Wokół książki” wróciliśmy do wydarzenia z zeszłego tygodnia, mianowicie do 80. rocznicy wybuchu powstania w warszawskim getcie. A główną osią spotkania był najgłośniejszy polski reportaż pt. „Zdążyć przed Panem Bogiem”. Wykład rozpoczął się od zaprezentowania przejmującego wiersza Czesława Miłosza „Campo di Fiori”, w którym padają słowa: „Czasem wiatr z domów płonących/ Przynosił czarne latawce,/Łapali skrawki w powietrzu/Jadący na karuzeli”. Te obrazy zostały już po chwili spotęgowane prezentowanymi zdjęciami Rudolfa Dameca. Zdjęcia odnalazła w 2019 roku jego wnuczka, Aleksandra Sobiecka i zdecydowała się przekazać negatyw do kolekcji Muzeum POLIN. Negatyw Rudolfa Dameca zawiera 36 ujęć, z czego 27 to zdjęcia płonącego getta, ruin getta, przechodniów patrzących na getto. Wykonany w kwietniu-maju 1943 roku. "Te zdjęcia zrobiły na mnie ogromne wrażenie, te zza muru getta. Ja je przeglądałam, potem znowu odkładałam, żeby się jeszcze wyprostowały. Było dla mnie oczywiste, że to zdjęcia z tej części miasta, gdzie nie było getta, na stronę, gdzie było getto. Od razu sobie pomyślałam o wierszu Czesława Miłosza, karuzeli przy placu Krasińskich, która stała przy murze" – wyznała. Następnie studenci BUTW obejrzeli film animowany "Zdążyć przed Panem Bogiem" oparty na motywach reportażu Hanny Krall. Film został wyprodukowany przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN specjalnie ze względu na 80. rocznicę powstania. Tuż przed ostatnią częścią, publiczność mogła wysłuchać (i zobaczyć na zdjęciach wykonanych przez prowadzącego w oddziale Krakowskiego Muzeum - Fabryce Emalii Oskara Schindlera) wstrząsających zapisków pięcioletniej Romy Ligockiej i ośmioletniego Romana Polańskiego. Na koniec studenci wysłuchali licznych faktów, wypowiedzi i spostrzeżeń związanych z Hanną Krall, Markiem Edelmanem i książką „Zdążyć przed Panem Bogiem” ujętych w przygotowanej prezentacji. A najsłynniejsze zdanie reportażu: „każde życie stanowi dla każdego całe sto procent, więc może ma to jakiś sens”, wybrzmiało najgłośniej.

Doroczna konferencja dyrektorów samorządowych bibliotek publicznych województwa śląskiego w 100 lat Biblioteki Śląskiej
W ostatni piątek, 28 kwietnia, w Biblioteka Śląska w Katowicach po pandemicznej przerwie, spotkali się na konferencji dyrektorzy bibliotek samorządowych województwa śląskiego. Przedmiotem spotkania było omówienie działalności bibliotek publicznych województwa w 2022 roku, ostatnich zmian jakie zachodzą we współczesnym bibliotekarstwie oraz trudnej sytuacji finansowej z jaką przychodzi mierzyć się obecnie dyrektorom bibliotek.
Podczas konferencji grupa wydawnicza Tu się czyta, którą tworzy 5 wydawnictw (ALBUS, BUKA, TAKO, DRUGANOGA, FORMAT) zaprezentowała swoje nowości wydawnicze adresowane do dzieci i młodzieży, które mogą stanowić inspiracje do ciekawych i odkrywczych scenariuszy zajęć edukacyjnych prowadzonych w bibliotekach. Konferencja otwierającą rozpoczynający sie już 8 maja XX Ogólnopolski Tydzień Bibliotek, była także okazją do poznania laureatki tytułu Bibliotekarz Roku 2022 ślaskiego okręgu SBP, którą została Grażyna Świderek, bibliotekarka z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zabrzu. Gratulujemy koleżance dotychczasowej energii i pomysłowości w działaniach, tytułu Bibliotekarza Roku będącego zwieńczeniem zaangażowania w pracy i życzymy dalszych sukcesów i uśmiechniętych Czytelników Na koniec konferencji omawiane były ponownie cele Agendy 2030 ONZ, które część bibliotek z powodzeniem realizuje, w tym Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Będzinie im. Stefana Żeromskiego.