Międzynarodowy Tydzień Książki Elektronicznej 1 - 7.-03.2023 r.

Rozpoczynamy Międzynarodowy Tydzień Książki Elektronicznej 1-7.03. 2023 roku
 
Gdy w 2004 roku Rita Toews, kanadyjska autorka książek dla dzieci, postanowiła popularyzować e-czytanie i zorganizowała pierwszy Tydzień Książki Elektronicznej, w Polsce czytanie ebooków było równie abstrakcyjne co podróż na Księżyc. Od tego czasu wiele się zmieniło. Pierwszą polską e-książką jest powieść Olgi Tokarczuk „Dom dzienny, dom nocny", udostępniona w roku 2000 w postaci pliku tekstowego na stronie internetowej Świata Książki.
Za pierwszą e-książkę na świecie uznawana jest Deklaracja Niepodległości Stanów Zjednoczonych, przepisana na komputerze i zachowana na jego dysku ... w 1971 roku.

Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Stefana Żeromskiego oprócz tradycyjnych zbiorów posiada bogate zaplecze dla użytkowników zainteresowanych e-czytaniem. To platforma IBUK Libra, dzięki której czytelnicy bilioteki mają bezpłatny dostęp do tysięcy ebooków. Elektroniczne czytelnictwo to nowa forma czytania, polegająca na pochłanianiu treści książek z nośnika cyfrowego, a nie klasycznej papierowej książki. Najpopularniejszym formatem jest ebook, ale nie możemy jednak zapominać o istnieniu jeszcze jednej, istotnej postaci książek w formie elektronicznej – o audiobookach. Na całym świecie audiobooki, nazywane po polsku książkami mówionymi, książkami do słuchania, audioksiążkami robią zawrotną karierę. To niezawodny sposób na ulubioną lekturę w każdej sytuacji – jadąc samochodem, rowerem albo relaksując się w wannie. Książka czytana sprawdzi się wszędzie tam, gdzie ta tradycyjna nie może czytelnikowi towarzyszyć. Będzińska biblioteka oferuje swoim czytelnikom ponad 2000 woluminów, a w swojej ofercie posiada literaturę faktu, kryminał, fantastykę, powieści obyczajowe, książki historyczne oraz pozycje dla najmłodszych. Każdy znajdzie tu coś dla siebie! Zapraszamy!