Kwietniowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki

Kwietniowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki

Kwietniowe spotkanie DKK zdominowała rozmowa poświęcona biografii Richarda P. Feynmana zatytułowanej "A co ciebie obchodzi, co myślą inni? Dalsze przypadki ciekawego człowieka.", która jest kontynuacją wcześniej wydanej książki "Pan raczy żartować panie Feynman!". Opowieści Richarda P. Feynmana wybitnego amerykańskiego fizyka, który za swoje osiągnięcia 1965 roku otrzymała Nagrodę Nobla, wysłuchał i spisał Ralph Leighton.

Pozycja nie jest typową biografią, stanowi raczej kolaż podzielony na trzy część luźno ze sobą związane. Pierwsza zwiera anegdoty, opowieści, listy dotyczące prywatnego życia amerykańskiego fizyka. Druga jest relacją z prac komisji Rogersa badającej przyczyny katastrofy promu Challenger w 1986 roku. Trzecia to  przemówienie wygłoszone podczas National Academy of Sciences w 1955 roku, w którym Feynman przedstawia swoje poglądy na temat wartości nauki. W trakcie lektury poznajemy Feynmana jako dowcipnego, pełnego energii i pasji człowieka, pewnego swej inteligencji, ale dającego sobie prawo do niewiedzy. Należy jednak stwierdzić, że ten wybitny naukowiec potrafi być zadufany w sobie i zdarza mu się popadać w samozachwyt.

W książce znajdziemy motyw związany z Polską. Ciekawy jest list napisany przez Feynmana do swojej żony Gweneth z pobytu w Grand Hotelu w Warszawie. Najciekawszym zajęciem fizyka okazało się szukanie podsłuchu w hotelu, najlepiej ocenił potrawy serwowane przez restaurację.