Bo czytać można wszędzie!

"Bo czytać można wszędzie!"

Na zakończenie trwającego właśnie XXII Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom nie mogło zabraknąć wyjątkowej atrakcji dla najmłodszych. Oddział dla dzieci i młodzieży będzińskiej biblioteki przygotował prawdziwą petardę!
Zaprosił uczniów zaprzyjaźnionej Szkoły Podstawowej nr 11 w Będzinie do jedynego w Polsce i niepowtarzalnego Muzeum FORD MOBIL w Będzinie, w którym wyczarowano świat niczym w XIX wieku.
W Muzeum, którego poza wartością historyczną naukową i artystyczną ważnym aspektem społecznym jest przekaz na temat poziomu nauki i rozwoju cywilizacyjnego, dzieci wysłuchały wielu ciekawostek o tym jak powstawały pierwsze samochody. Innowacyjne pomysły Pana Forda pozwoliły dzieciom uświadomić sobie, jak niewiele potrzeba by stworzyć coś realnego (pierwszy automobil posiadał części z dwóch rowerów, a kierownica wcale nie była okrągła). Uczniowie dowiedzieli się również dlaczego w karetkach w okresie wojny nie stosowano szyb oraz co w dawnych samochodach było drewniane. Po dużej dawce wiadomości był czas na relaks i przyjemność czytania.

Pozostając w temacie tegorocznego hasła "Książka jest jak ogród" ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom bibliotekarz zaprosił dzieci do świata zieleni i piękna, by sprowokować ich do zastanowienia, z czym kojarzy się im ogród oraz co często tam występuje, ale nie jest już wcale takie urocze. Wybór padł na ... komary! A dokładniej "Sprej na komary" autorstwa Bjørna F. Rørvika. Historia zaczyna się od ukąszenia Prosiaczka, który ma za krótkie łapki by się drapać. W wielkiej rozpaczy prosi o pomoc Liska, który zaczyna wymyślać sprej na komary. Najbardziej śmierdząco-odtraszajacy sprej, który powstaje z przeterminowanych składników spożywczych znajdujących się w jego lodówce. Jak to się kończy? Spytajcie komarów.
Wizyta w Muzeum FORD MOBIL oraz czas spędzony na wspólnej lekturze pozwolił na realizacje 4 celu Zrównoważonego Rozwoju ONZ "Dobra jakość edukacji.